default

Znojmo – vinice i cenné památky

Město Znojmo najdete na jihu Moravy, na levém břehu řeky Dyje. A 52 kilometrů od města Brna, 48 kilometrů od Aqualandu Moravia. Je to druhé největší město Jihomoravského kraje. Rozprostírá se ve vinařském kraji a v jeho okolí je značné množství vinic a také ovocných sadů.

Ve městě objevíte mnoho památek, z nichž jsou některé zapsány i do seznamů kulturních památek ČR. Samotné město Znojmo je městskou památkovou rezervací, kde se nachází i národní kulturní památka České republiky – rotunda svaté Kateřiny. Mezi další památky patří například Znojemský zámek, Radniční věž, Znojemské podzemí nebo několik kostelů. Pro technické nadšence je tady trasa po stavebních zajímavostech.

Nedaleko centra města se nachází Národní park Podyjí, který je označován za jediný moravský národní park. Je svou rozlohou zároveň i nejmenším národním parkem v České republice. Rozkládá se podél řeky Dyje, mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem.

Znojmo se pyšní také turistickými a cyklistickými trasami. Prochází tudy Znojemská vinařská, Trasa šesti měst, Trasa ságy a mýty, Greenways Praha – Wien; nebo také Vinařská stezka Po stopách Napol.