default

O historii Aqualandu

Co bylo, když nebyl Aqualand? Aneb troška historie...

Sídlili tu lovci mamutů

Aqualand Moravia stojí pod Pálavou od roku 2013. My se ale podíváme ještě do mnohem vzdálenější minulosti. Věděli jste, že za úplně prvním osídlením našeho okolí se musíme mrknout až do časů před 26 až 28 tisíci lety? Je to tak. Tehdy se nám v okolí usadili lovci mamutů. To dokazuje nález Věstonické venuše a dalších cenných objevů. Pokud vás tato historie zajímavá více, doporučujeme navštívit archeologickou expozici v nedaleké vesnici Dolní Věstonice, která vás do času prvního osídlení zavede.

Římané vybudovali lázně

Asi jste si všimli, že v areálu našeho aquaparku často narážíte na římskou tematiku – ať už v názvech tobogánů nebo třeba v designu. Na Římany odkazuje také naše wellness Forum Romanum, které nabízí i tradiční procedury pocházející právě z římských lázní. Termální bazén v této části se jmenuje Lavatio, což znamená mytí, koupání. V aquaparku pak zase chodíte do termálních bazénů Romulus a Remus, které svým názvem odkazují na zakladatele Říma. Nic z toho není náhoda.

Místo, kde dnes stojí Aqualand Moravia, totiž dříve patřilo římským lázním, které na stejném prostoru vybudovali Římané. Mluvíme o době před dvěma tisíci lety. Tehdy šlo o klíčové středisko v putování římských vojsk. Římský císař Marcus Aurelius chtěl připojit k Římské říši velké území. Jeho armáda ovládla celé území okolo Pálavy. Hlavním „polem“ římských legií bylo Hradisko na návrší, tedy v podstatě přímo území dnešního Aqualandu Moravia.

Římské lázně odhalují bohaté nálezy

Že na dnešním místě aquaprku stály římské lázně dokazují i bohaté archeologické nálezy.  Co vše mezi nimi bylo? Keramika, ale také stavební materiál, nářadí, nástroje či šperky. Našlo se i mnoho výstroje a výzbroje římské armády, mezi nimi také unikátní reliéfy zdobená spínací destička slavnostního šupinového pancíře jezdce X. legie, nepochybně vysokého důstojníka, snad z nejbližšího okruhu císařova.

Kam vyrazit dál za historií? Do Mikulova i Brna

Díky nálezům dnes víme, že Římané byli na Hradisku v letech 175-180. Na místě se našly také zbytky dvou dómů – obytná obdélníková budova se čtyřmi místnostmi a lázně s půlkruhovitým závěrem (balneum). Lázně měly podlahové topení a stěny byly barevně omítnuté.  Lázně čítaly spíše drobné rozměry, můžeme se tedy domnívat, že byly soukromé. Nechyběly v nich ani místnosti s bazénem se studenou i horkou koupelí. Jestli chcete do historie „zabloudit“ trošku více, doporučujeme návštěvu expozice Regionálního muzea v Mikulově. Kdo by chtěl pátrat ještě více, poklady najde také v brněnských muzeích a galeriích.