default

Aqualand Cup

Aqualand Cup – den, kdy tobogány patří dětem z domovů.

Že děti milují tobogány, ví Aqualand Moravia od samého začátku. I proto pořádá dvakrát ročně akci Aqualand Cup. Díky ní mohou jeho tobogány brázdit také děti z diagnostických ústavů, dětských domovů a chráněného bydlení. A nejen to. Odnášejí si mnohem více – například inspiraci od špičkových sportovců. Na programu bývají též například vodní a sportovní hry. Šestý ročník připadá na 11. září 2017. Jak to celé začalo?

500 dětí, 200 lidí jako doprovod, 190 sportovců a 150 dobrovolníků. Tak vypadají v číslech akce s názvem Aqualand Cup. Tu pořádá Aqualand Moravia ve spolupráci s Diagnostickým ústavem pro mládež Brno. Nejde však je o zábavu, ale také o přirozené vzdělávání. Nápad uspořádat první ročník přišel přitom už v roce 2014. „Pokusili jsme se propojit děti s různými handicapy se špičkovými sportovci. K tomu navíc v atraktivním a do jisté míry i netradičním prostředí vodního světa,“ přibližuje organizátor Aqualand Cupu Aleš Kočvara. Dnes už ale akce není pouhou myšlenkou, v plánu je již šestý ročník.

Nejen zážitky

Děti si však neodnášejí jen zážitky z vodního a adrenalinového světa. Cílem dne je totiž přinést do života inspiraci například dětem z diagnostických ústavů. Právě ty si často nesou různé sociální zátěže. V tento den ale potkávají úspěšné sportovce, kteří jim ukazují, čeho člověk může dosáhnout, když dře. „Setkávání s vrstevníky, kteří svým úsilím a prací dosáhli špičkové úrovně v některém ze sportovních odvětví, může být pro některé z dětí zajímavou motivací a životní alternativou,“ vysvětluje Kočvara. Sportovci jsou totiž nositelé zdravého životního stylu, cílevědomosti a jisté vytrvalosti.

K předávání jakési přirozené inspirace však nedochází škrobeně, naopak. Děti jsou rozdělené do několika týmů. Ty doplňují dále dospěláci a sportovci, kteří mají za úkol děti povzbuzovat a motivovat. „Soutěže na deseti stanovištích jsou fyzicky nenáročné, spíše zaměřené na obratnost, kooperaci i vědomosti. Máme totiž v týmech různě staré děti, holky i kluky. Po ukončení soutěže, vyhlášení výsledků, předání cen a dobrém obědě je na řadě možnost využít všech atrakcí, které Aqualand Moravia svým návštěvníkům nabízí,“ doplňuje Kočvara s tím, že díky oblíbenosti akce se Aqualand Cup odehrává dvakrát ročně. Děti dojíždějí nejen z blízkého Brna, ale také z Ostravy, Černovic u Tábora a mnoha dalších lokalit. Historicky nejúspěšnější je tým z Nového Jičína, jemuž se podařilo zvítězit celkem čtyřikrát. Umístění ale podle Kočvary není podstatné.

Podle něj se rovněž zvyšuje zájem o akci mezi školskými i jinými institucemi. Původních čtrnáct týmů se rozrostlo na dvacet. Šestý ročník připadá na 11. září 2017. „Jsem velmi vděčný za vstřícný přístup všech pracovníků Aqualandu Moravia v čele s panem ředitelem. A za možnost v areálu centra den pro děti organizovat,“ uzavírá Kočvara. Akci podporují i partneři jako FC Zbrojovka Brno, Kometa Brno, Draci Brno, MMcité Brno, Vollejball Brno, Valosun Brno, Bulldogs Brno, Žabiny či Handball Brno.