default

Lednicko-valtický areál – světový unikát

Lednicko-valtický areál je nejrozsáhlejší krajinný celek v Evropě. A od roku 1996 jej najdeme na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Určitě vás ohromí a nadchne svými malebnými, romantickými zákoutími, ať už v blízkosti jednotlivých památek nebo v zákrutách řeky Dyje, podél lužních lesů a rybníků. Výlet do Lednicko-valtického areálu určitě nesmíte vynechat. 

V minulosti patřil Lednicko-valtický areál Lichtenštejnskému panství. Byl vybudován v okolí hlavního sídla Lichtenštejnů, které bylo na zámku ve Valticích. Rozprostírá se mezi Lednicí, Valticemi a Břeclaví. Hlavními stavbami Lednicko-valtického areálu jsou dva zámky. Jeden ve Valticích, který byl hlavním sídlem Lichtenštejnů a druhý v Lednici, který byl jejich letním sídlem.

Valtický zámek se nachází ve významném vinařském městečku Valtice. Stojí na místě původního hradu, který Liechtensteinové přestavěli. Okolo zámku se rozprostírá přírodní park, jako dělaný pro malou procházku. Za zmínku stojí také kostel nanebevzetí Panny Marie na náměstí pod zámkem. Z Valtic pak můžete klidně pěšky zavítat na nedalekou Kolonádu Reistnu, odkud je nádherný výhled do okolí nebo na lovecký zámeček Rendez-vous, který je přezdíván Dianin Chrám, protože byl zasvěcen bohyni lovu Dianě. Ve Valticích, v Hlavním městě vína, nesmíte určitě vynechat vycházku mezi vinohrady a alespoň malou ochutnávku v místních sklípcích.

Renesanční Lednický zámek pak najdete nedaleko v městečku Lednice. K Lednickému zámku přiléhá monumentální jízdárna a rozlehlý lednický zámecký park. Ten je jako dělaný na větší procházku, navštívit zde můžete například zámecký skleník nebo místní Minaret na břehu zámeckého rybníka. Nedaleko Lednice, asi 3 km daleko, pak najdete lovecký zámeček Janův hrad. Je skrytý v lužních lesích, ale dostanete se k němu pěšky ze zámecké zahrady nebo třeba loďkou. Plavby loďkou jsou zvlášť v létě v areálu lednického zámeckého parku velmi vyhledávané a oblíbené.

Tím ale výčet staveb a krás Lednicko-valtického areálu nekončí. Především milovníci cyklistiky si je rádi objedou všechny. Krajina je zde jako stvořená pro rekreační cyklistiku, žádné velké kopce a stoupání, ale naopak klidná jízda, během které můžete nasávat krásy krajiny. Tak například nedaleko od Lednice naleznete Mlýnský rybník, kterému vévodí Apollonův chrám. Byl zde postaven k odpočinku panstva a především pro krásnou vyhlídku na rybník a západ slunce. Směrem z Lednice na Valtice zase můžete obdivovat monumentální chrám Tři grácie zasvěcený bohyním Afroditě, Athéně a Artemidě. Můžete zde obdivovat nejen sousoší tří bohyň, které bylo vytesáno z jednoho kusu kamene. Mezi Lednicí a Valticemi pak najdete například malebný Rybniční zámeček nebo další letní sídlo šlechty Hraniční zámeček. Pokud se vydáte směrem k Břeclavi, tak nesmíte minout empírový zámeček Pohansko. Ten dříve sloužil k odpočinku panstva po lovu a leží přímo v největší oboře v Česku. Protože bylo místo osídleno již o několik století dříve, než jej přebudovali Lichtenštejni, najdete v jeho okolí naučnou slovanskou stezku a přímo na zámečku můžete navštívit expozici Slovanský památník.