default

Slovácko a vinařská turistika

O Slovácku už jste určitě někdy slyšeli a pokud jste tam ještě nezavítali, tak neváhejte a vyrazte. Potkáte se tam s vinařstvím na každém kroku, ohromí vás moravský folklór a neméně i krásná krajina a kulturní památky.

Slovácko je národopisná oblast na jihovýchodě Moravy, rozkládá se od Středomoravských Karpat k Vizovické vrchovině na severovýchodě, Bílým Karpatům na jihovýchodě, k řece Moravě podél hranice se Slovenskem a řece Dyji podél hranice s Rakouskem. Rozloha celé oblasti je 2 500 – 3 000 km² a bydlí zde 400 – 500 tisíc obyvatel. V raném středověku se na území Slovácka nacházelo jádro Velkomoravské říše, najdete zde tedy i spoustu památek a historicky významných míst.

Centrem oblasti jsou města Uherské Hradiště, Hodonín, Břeclav, Zlín nebo Kyjov. Významným střediskem slovácké kultury je ale také Strážnice a Bzenec.

Slovácko je navštěvované a obdivované pro svou bohatou kultury, lidové zvyky a tradice. Jako centrum tradic a krojového veselí jsou považována města Strážnice a Kyjov.

Strážnici najdete asi 15 km od Hodonína, na břehu říčky Veličky. Historické centrum Strážnice je městskou památkovou zónou. Jméno města Strážnice je odvozeno od slova strážit, a právě strážní funkci město v minulosti splňovalo. Navštívit zde můžete strážnický zámek nebo třeba jedno z nejnavštěvovanějších míst ve Strážnici, jímž je místní skanzen – Muzeum vesnice Jihovýchodní Moravy. Známé jsou strážnické brány, na které narazíte při průjezdu městem nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ve Strážnici ale najdete i synagogu a židovský hřbitov. Na víno a folklór zde na razíte na každém kroku. Významnou každoroční akcí je Mezinárodní folklórní festival, který se zde koná každý poslední víkend v červnu. Program probíhá přímo v amfiteátrech zámeckého parku, ale také ve vinohradnickém areálu a přímo ve skanzenu. Součástí programu je slavnostní krojovaný průvod s řadou pořadů, v rámci festivalu se například koná soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku.

A pokud se vám po tomto kraji nechce cestovat autem nebo na kole, určitě využijte Baťův kanál neboli průplav z Otrokovic až do Rohatce, který má délku 52 km a byl vybudován v letech 1934 – 1938 a vede i přes Strážnici. Dnes můžete Baťův kanál využít právě k turistické vodní dopravě, díky plavebním komorám se dnes dostanete z Otrokovic do Petrova, případně až do slovenského města Skalice. Vodní cesta vede částečně po řece Moravě, jinak vyhloubenými kanály a plavebními komorami a vodními stavbami. Kolem trasy můžete obdivovat krásy této oblasti, ale také technické zařízení související s vodní dopravou nebo typické baťovské domky.

Město Uherské Hradiště je dalším významným městem v této oblasti. Najdete jej 23 km od Zlína a spolu se Starým Městem a Kunovicemi tvoří městskou aglomeraci s 38 tisíci obyvateli. Uherské Hradiště je často označováno jako centrum Slovácka. Historické jádro města je díky bohaté historii městskou památkovou zónou. Obdivovat zde můžete třeba nejstarší českou střední školu v regionu – Uherskohradišťské gymnázium. Město provozuje sedm kulturních domůkino nebo třeba tři divadla. Často navštěvované je Slovácké muzeum nebo Centrum slovanské archeologie a Moravské zemské muzeum. Každoročně se zde koná jedna z největších folklórních akcí – Slovácké slavnosti vína a otevřených památek. Působí zde až 35 kulturně orientovaných spolků. Obdivovat zde můžete také množství památek, jako například Morový sloup na Mariánském náměstí, Starou radnici, Justiční palác nebo Slovácké búdy s typickým zdobením.

Z Uherského Hradiště pak určitě vyjeďte do přírody v okolí. Okolí města je charakteristické rozmanitou krajinou a přírodními rezervacemi, řekou Moravou, lužními lesy, Baťovým kanálem, pohořími Chřiby a Bílé Karpaty a Vizovickými vrchy. V blízkosti města najdete románskou baziliku na Velehradězámek Buchlovice nebo hrad Buchlov. Město Velehrad je významný církevní cíl, každoročně se zde koná 5. července Národní pouť u příležitosti svátku Cyrila a Metoděje.

Když už jsme zavítali na Slovácko, musíme určitě zmínit sklepy a víno. Sklepní uličky můžete navštívit napříč jižní Moravou ať už přímo, že se vydáte na některé z otevřených sklepů nebo jako součást výletu do různých koutů jižní Moravy. Většina areálů je přístupná veřejnosti celoročně. Tak například v obci Petrov najdete památkovou rezervaci lidové architektury – Plže. V areálu je 80 vinných sklepů budovaných od 15. století. Dále Zámecké sklepy Strážnice nebo vinařské město Bzenec. Vynechat ale nesmíte ani sklepní uličky v Prušánkách (tzv. Nechory), sklepy v Blatnici pod Svatým Antonínkem, v Mutěnicích, v Moravské Nové Vsi, v Miloticích nebo třeba v Dolních Bojanovicích. Když se ze slovácké vinařské oblasti posunete dále na Velkopavlovicko, tak určitě zavítejte do sklepů v obci Bořetice s proslulou lokalitou Kraví Hora, Čejkovic, které prosluly templářskou historií nebo Velkých Bílovic, které jsou největší vinařskou obcí v ČR. Za návštěvu určitě stojí sklepy na Vrbici, která patří odedávna mezi přední vinařské obce. V mikulovské vinařské oblasti pak musíte navštívit sklepy ve Valticích a v Mikulově, ale také v Pavlově nebo v Dolních Dunajovicích. Ve znojemské vinařské oblasti si vychutnáte také výborná vína, a to jak přímo ve Znojmě, tak třeba v Novém Šaldorfě nebo například v Šatově.